Drewno, nasz budulec
Człowiek od zawsze korzystał z darów, które dawała mu natura. Jednym z podstawowych dóbr, które do dziś pozyskujemy ze środowiska jest drewno.
Drewno – historia prawdziwa
Drewno jako materiał budowlany nierozerwalnie łączy się z historią cywilizacji. Początkowo służyło głównie do wznoszenia domów. Potrzeba komfortu jaką odczuwał człowiek, przyczyniła się jednak do innego wykorzystania tego materiału. Zaczęły pojawiać się pierwsze meble. Początkowo ich funkcje pełniły sprzęty powstałe w wyniku naturalnego ukształtowania pni czy konarów. Jednak bardzo szybko rozpoczął się proces prymitywnej ich obróbki. Wraz z pojawianiem się nowych narzędzi rozwijały się techniki produkcji mebli drewnianych na przestrzeni wieków były one udoskonalane, ich forma zmieniała się, a sposoby łączeń czy uszlachetniania stawały się coraz bardziej wyszukane. Solidne meble drewniane świadczyły o wysokiej pozycji ich posiadacza i jego statusie społecznym.
Produkcja mebli – czasy teraźniejsze
Obecnie przy produkcji mebli używa się drewna litego poddanego odpowiedniej obróbce, ale w równym stopniu wykorzystuje się drewno na inne sposoby. Mogą to być na przykład lamele czy fornir. Są to metody uszlachetniania powierzchni meblowych. Aby wyprodukować bardziej ekonomiczny produkt (np. front mebli, drzwi), pokrywamy jego część konstrukcyjną, warstwą drewna o wyższej jakości. Zabieg ten sprawia, że produkt wygląda jak zbudowany z litego drewna, jednak jest pozbawiony jego wad. Lite drewno oddychając i zmieniając swoją wilgotność, dostosowuje się do otoczenia, zmieniają się jego parametry i kształt. Przy produkcji mebli nie zawsze takie efekty są pożądane.
Różnica między lamelą a fornirem
Główną różnicą między lamelą a fornirem jest jego grubość. Ten pierwszy stanowi warstwę grubszą, co pozwala poddawać powierzchnię mebla częstszym renowacjom. Z tej zalety lameli korzystają m.in. producenci podłogowych płyt warstwowych, tzw. deski barlineckiej.
Współcześnie drewno wróciło do łask wraz z modą na styl skandynawski, ekologię i naturę. Zaczęto wykorzystywać drewno we wnętrzach, zarówno w wersji surowej, nieociosanej, ale również w minimalistycznym wydaniu, łączone z metalem czy szkłem. Niewiele dzisiejszych wnętrz jest w stanie obyć się bez drewnianych elementów. Za wartość dodaną uważa się też przyjazne człowiekowi właściwości naturalnych materiałów. Drewno to surowiec przyjemny wizualnie i „ciepły w dotyku”.
Kupując drewniane meble wysokiej jakości, mamy pewność, że będą nam one służyć przez lata i mimo starzenia, nie stracą swojego uroku, a dodatkowo nabiorą charakteru. Na szczęście coraz bardziej doceniamy wartość mebli drewnianych. Cieszą nas znalezione na strychu „babcine” komody, które z chęcią odnawiamy i ustawiamy w swoich domach. Współczesna technologia pozwala producentom tworzyć równie trwałe i solidne meble drewniane, które tak jak te „babcine”, w przyszłości będą cieszyć kolejne pokolenia.
Notice: Undefined index: elegant-icons in /home/users/kolektywni/public_html/wp-content/plugins/qode-framework/inc/icons/class-qodeframeworkicons.php on line 59